ICO: Hukuki Bir İnceleme

[vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1541070614625{margin-top: 48px !important;}”][vc_custom_heading text=”ICO: Hukuki Bir İnceleme ” font_container=”tag:h3|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading stripe_pos=”hide” text=”‘İlk Para Teklifi (ICO)’ Tanımı” font_container=”tag:h4|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]ICO, İlk Para Artırmanın Kısaltmasıdır. Bu, birinin yatırımcılara Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri karşılığında yeni bir kripto para birimi veya kripto-token birimi sunduğu anlamına gelir.
Geleneksel şirketler için, gelişme ve genişleme için gerekli fonların artırılması için birkaç yol vardır. Bir şirket küçük başlayabilir ve kârının izin verdiği ölçüde büyüyebilir, yalnızca şirket sahiplerine aittir, ancak fonların birikmesini beklemek zorunda kalır. Alternatif olarak, şirketler erken yatırım için dış yatırımcılara bakabilir, bu da onlara hızlı bir nakit akışı sağlar, ancak genellikle sahip olma payının bir kısmını vermenin takası ile gelir. Diğer bir yöntem, şirketlerin halka açıldığını ve bir İlk Halka Arz (IPO) aracılığıyla hisse satarak bireysel yatırımcılardan para kazandığını görüyor.
Ethereum ICO başarısı ile bir şekilde projeye bir şekilde entegre olan jetonu serbest bırakarak bir kripto projesinin gelişimini finanse etmek için daha fazla kullanılmaktadır. Bu sırayla, ICO sadece para biriminde değil tüm finansal sistemde devrim yaratabilecek bir araç haline geldi. ICO token, yarının menkul kıymetleri ve payları olabilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading stripe_pos=”hide” text=”ICO’nun Kısa Tarihi” font_container=”tag:h4|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Belki de bir ICO tarafından dağıtılan ilk şifreleme para birimi Ripple oldu. 2013 yılının başlarında, Ripple Labs, ödeme sistemi olarak adlandırılan ve yaklaşık 100 milyar XRP jetonu oluşturan Ripple’i geliştirmeye başladı. Şirket bu jetonu Ripple platformunun gelişimini finanse etmek için sattı.
Mastercoin, 2013’te daha sonra akıllı sözleşmeler yapmak ve Bitcoin işlemlerini belirtmek için Bitcoin’in tepesinde bir katman oluşturma sözü verdi. Geliştirici Bitcoin’e karşı bir milyon Mastercoin token sattı ve yaklaşık 1 milyon dolar aldı.
Diğer bazı kripto para birimleri ICO ile finanse edilmiştir, örneğin, paralarını 2016’nın başlarında yaklaşık 5 milyon dolara satan Lisk. Lise, Ethereum’dur. 2014 ortasında, Ethereum Vakfı, ETH’yi her biri 0.0005 Bitcoin’e sattı. Bununla beraber, şimdiye kadarki en büyük kitle fonlama şirketlerinden biri haline gelen ve Ethereum’un gelişiminde sermaye üssü olarak hizmet veren yaklaşık 20 milyon dolar alıyorlar. Ethereum’un kendisi akıllı sözleşmelerin gücünü serbest bıraktığında, yeni nesil İlk Para Teklifi için kapıyı açtı.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading stripe_pos=”hide” text=”Yasallık” font_container=”tag:h4|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]ICO’nun yasal durumu çoğunlukla belirsizdir. İdeal olarak, belirteç finansal bir varlık olarak değil, diğer birçok şey gibi dijital bir mal olarak satılmaktadır. Bu yüzden ICO’ya genellikle “kalabalık satışı” denir. Bu durumda, en yargı alanında, bir ICO ile fon sağlanmakta, bu konuda deneyimli bir avukat olduğu takdirde, son derece kolay ve kağıtsız hale getirilmektedir.
Bununla birlikte, bazı yargı bölgeleri ICO’nun farkında gibi görünmekte ve bunları hisse satışları ve menkul kıymetlerin satışına benzer şekilde düzenleme eğilimindedir. DAO’nun görkemli patlaması, nazik düzenleyicilerin dikkatini çekmek için iyi bir iş çıkardı. Dolayısıyla, ICO şu anda çoğunlukla gri bir alanda gerçekleşirken, gelecekte büyük olasılıkla düzenlenecektir. Bu yatırımcılar için bazı finansal ve yasal riskler taşıyabilir. Ayrıca, yönetmeliklere uyma maliyeti ve çabası, ICO’nun geleneksel fonlama araçlarına kıyasla avantajlarını azaltabilir.
Ayrıca, ICO’ların yatırımcılara karşı oluşturduğu riskler, finansal piyasalardaki düzenleyici ve denetleyici otoriteler ile ilgilidir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Temmuz 2017’de yatırımcılar için hazırlanan bir raporda, ICO’ların adil ve yasal yatırım fırsatları sunabileceğini ve yatırımcılara yüksek kazanç vaadi veren kandırmacalarını sunabileceklerini vurgulamaktadır. Raporda SEC, öncelikle her bir ICO faaliyetinin kendi yoluyla değerlendirilmesi gerektiğine işaret eder ve belirli koşullar altında, ICO tarafından sunulan madeni paralar menkul kıymetler olarak kabul edilebilir. Yatırımcıların burada dikkat etmesi gereken ilk şey, ICO’nun Menkul Kıymetler menkul kıymetleri durumunda SEC’e kayıtlı olduğundan veya kayıttan muaf tutulduğundan emin olmaktır. SEC, yatırımcılara paranın ne için kullanılacağının farkında olması gerektiğini ve; ICO ile birlikte verilen jetonlardan haberdar olarak kazanacaklarını sağlayacaktır. Raporun devamında; ICO, tedarikçiye güvenilir, anlaşılır ve net bir plan yapmasını tavsiye eder. Burada yatırımcının beyaz kâğıttan madeni paralarla sahip olduğu hakların mümkün olduğunca açık bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. ICO’lar tarafından sunulan madeni paralar veya jetonlar menkul kıymetler ise, bunlar lisanslı şirketler tarafından federal yasalar tarafından zorunludur. İlgili ICO sağlayıcısının geçmişinin yatırımcılar tarafından gözden geçirilmesi önerilir. Dolandırıcıların teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini hatırlatan SEC, yatırımcıları vaatlerin yüksek olduğu yerlerde şüpheli olmaya davet ediyor. Ayrıca, dijital dünyanın tehditleri ve tehlikeleri,
Tüm bunların yanı sıra, Türkiye’de şu anda ICO’lar ile ilgili olarak, örneğin finansal piyasalar düzenleme ve denetleme makamlarından Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) herhangi bir açıklama yapılmamaktadır. Ancak yakın gelecekte, ICO’nun statüsü, finansal piyasalar üzerindeki etkisi ve Türkiye’deki pozisyon tespiti ile birlikte, SPK’nın ICO’lara yaklaşımı hakkında bir açıklama yapması beklenmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” video_bg=”yes” video_bg_url=”https://www.youtube.com/watch?v=o1I0KTKldSI” video_bg_parallax=”content-moving” css=”.vc_custom_1542815565437{margin-top: 20px !important;margin-bottom: -60px !important;padding-top: 82px !important;padding-bottom: 125px !important;}” el_class=”video_overlay”][vc_column][vc_custom_heading text=”De Lege Ferenda!” font_container=”tag:h1|text_align:center|color:%23ffffff” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1537023731274{margin-bottom: 40px !important;}”][/vc_column][/vc_row]


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *