SERBEST BÖLGELER İÇİN ELEKTRİK ELEKTRİK ÜRETİM LİSANSI KARARI

[vc_row][vc_column][vc_column_text]SERBEST BÖLGELER İÇİN ELEKTRİK ELEKTRİK ÜRETİM LİSANSI KARARI

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararı ile serbest bölgelerde gerçekleştirilecek lisanslı elektrik üretimine yönelik olarak öz tüketim şartı getirildi.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 20.07.2023 tarihli ve 11960 sayılı Kararı 25.07.2023 tarihli ve 32259 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar ile serbest bölgelerde elektrik üretimine ilişkin bazı hususlar açıklığa kavuşturuldu:

 

  • Serbest bölgelerde kendi ihtiyacını karşılamak üzere elektrik üretim faaliyetinde bulunacak tüzel kişiler, Ticaret Bakanlığı tarafından olumlu görüş verilmesi kaydıyla, sadece öz tüketim amacıyla elektrik üretim önlisansı veya üretim lisansı alabilecektir. ( sadece kendi ihtiyaçlarını karşılama kaydıyla)
  • Bu şekilde lisanslandırılan tesisler tarafından ihtiyaç üzerinde elektrik üretilmesi durumunda bu elektrik satışa konu edilemez.
  • Serbest bölgelerde kurulan lisanssız elektrik üretim tesisleri hakkında Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği uygulanır.
  • Serbest bölgelerde yer alan mevcut üretim tesisleriyle ilgili lisans tadil taleplerine ilişkin iş ve işlemler devam edecektir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *