Şirketler için ESG Kurallarının Uygulanmasının Faydaları

[vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1541070614625{margin-top: 48px !important;}”][vc_custom_heading text=”Şirketler için ESG Kurallarının Uygulanmasının Faydaları” font_container=”tag:h4|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Genel olarak ESG kuralları;

  • iklim değişikliği, kaynakların tükenmesi, atık yönetimi, kirlilik ve ormansızlaşma gibi çok çeşitli çevresel konular,
  • insan hakları, modern kölelik, çocuk işçiliği, çeşitlilik ve çalışan ilişkileri, hayvan refahı gibi sosyal sorunlar,
  • rüşvet ve yolsuzluk gibi düzenleyici ve yönetişim sorunları olarak gruplandırabiliriz.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”16px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Bu anlamda ESG kurallarının uygulanması; hükümetler, şirketler ve sivil toplum kuruluşları (STK’lar) tarafından en azından finansal raporlama ilkeleri, yasal uyumluluk gibi ölçütlerle sorumlu yatırımın temeline oturtma gayreti vardır.

Yakın zamanda yapılan bir Bank of America Merrill Lynch çalışması ESG kurallarının, iklim değişikliğinden yönetim kalitesine ve şirket içi müzakerelere kadar birçok yeni konuda neden önemsenmesi gerektiğinin sebeplerini değerlendirmiştir.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”16px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

  • ESG parametrelerine göre iyi durumda olan şirketlerin hisselerinin diğer piyasa oyuncularından son beş yılda yüzde 3 daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiş.
  • Demografik verilere göre, önümüzdeki yirmi yıl içinde ESG fonlarında 20 trilyon dolardan fazla varlık büyümesi tahmin edilmektedir.
  • Maddi olmayan varlıklar – itibara, markaya ve fikri mülkiyete bağlı varlıklar – S&P 500 şirketleri için rekor seviyelere ulaştı. Ama bu maddi olmayan varlıklar sadece finansal ölçümlerle değerlendirilemez, ESG kurallarına uyum parametreleri dikkate alınmalıdır.
  • com’da yüksek çalışan memnuniyeti derecelendirmesine sahip şirketler, son 6 yılda düşük derecelendirmeye sahip olanlara göre yılda yaklaşık yüzde 5 daha iyi değerlemeye sahip olmuş.
  • 2005-2015 yılları arasında S&P 500’deki 17 iflasın 15’i (% 90) iflaslardan beş yıl önce Çevresel ve Sosyal skorları zayıf olan şirketlerdendi. Bu nedenle ESG’ye uyum iflasla mücadele eder.
  • Tıpkı tüketicilerin kredi puanları olduğu gibi şirketler de risk profillerine göre farklı faiz oranları ödüyorlar. ESG puanlarına dayalı “iyi” ve “kötü” şirketler için borç maliyeti yaklaşık yüzde 2 daha düşük olabilir.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”16px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Bu nedenlerle birlikte iklim değişikliği ve bu konuda gösterilen faaliyet ve hassasiyetlerde ESG kurallarının merkezinde yer almaktadır. İklim değişikliği ve ESG kuralları yatırım danışmanları ve fonlar için temel önceliklerden biri haline gelmekte, yatırımcı anketlerine bu konuda sorular eklenmekte ve bu konuda hassas olan şirketler daha düşük faizli krediler kullanabilmekte, daha kolay fon bulup daha fazla yatırımı kendisine çekebilmektedir.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”16px”][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” video_bg=”yes” video_bg_url=”https://www.youtube.com/watch?v=o1I0KTKldSI” video_bg_parallax=”content-moving” css=”.vc_custom_1542815743339{margin-top: 20px !important;margin-bottom: -60px !important;padding-top: 82px !important;padding-bottom: 125px !important;}” el_class=”video_overlay”][vc_column][vc_custom_heading text=”De Lege Ferenda!” font_container=”tag:h1|text_align:center|color:%23ffffff” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1537023731274{margin-bottom: 40px !important;}”][/vc_column][/vc_row]


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *